
The Story
115 mm (4.5") Hard Density Rotary Backing Pad M14
Rigid, designed for buffing, and delicate surface finishing. Ideal for paintwork and coated surfaces. Suitable for detailing foams and polishing pads.
| Diameter | 112 mm (4.4") |
|---|---|
| Abrasive | 115 mm (4.5") |
| Thread | M14 |
| Attachment | Hook & Loop |
| Density | Hard |
| Foam Thickness | 25mm (0.98") |
| Max Speed | 15,300 RPM |
| Material | Neoprene Foam / Metal Thread |
| Use With | Rotary Polishers |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
115 mm (4.5") Hard Density Rotary Backing Pad M14
Rigid, designed for buffing, and delicate surface finishing. Ideal for paintwork and coated surfaces. Suitable for detailing foams and polishing pads.
| Diameter | 112 mm (4.4") |
|---|---|
| Abrasive | 115 mm (4.5") |
| Thread | M14 |
| Attachment | Hook & Loop |
| Density | Hard |
| Foam Thickness | 25mm (0.98") |
| Max Speed | 15,300 RPM |
| Material | Neoprene Foam / Metal Thread |
| Use With | Rotary Polishers |










