
Original: $11.72
-65%$11.72
$4.10The Story
50 mm (2") Medium Density PRO Rotary Backing Pad 5/8"-11
Semi-rigid backing pad designed for sanding and polishing of glass, plastic, metal, wood, paint, and other coated surfaces. Ideal solution for DIY enthusiasts and occasional use. Suitable for use with felt pads and hook-and-loop abrasives on both flat and curved surfaces.
| Diameter | 48 mm (1.88) |
|---|---|
| Abrasive | 50 mm (2") |
| Thread | 5/8"-11 |
| Attachment | Hook & Loop |
| Density | Medium |
| Foam Thickness | 15mm (0.59") |
| Max Speed | 2500 RPM |
| Material | Neoprene Foam / Metal Thread |
| Use With | Rotary Polishers |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
50 mm (2") Medium Density PRO Rotary Backing Pad 5/8"-11
Semi-rigid backing pad designed for sanding and polishing of glass, plastic, metal, wood, paint, and other coated surfaces. Ideal solution for DIY enthusiasts and occasional use. Suitable for use with felt pads and hook-and-loop abrasives on both flat and curved surfaces.
| Diameter | 48 mm (1.88) |
|---|---|
| Abrasive | 50 mm (2") |
| Thread | 5/8"-11 |
| Attachment | Hook & Loop |
| Density | Medium |
| Foam Thickness | 15mm (0.59") |
| Max Speed | 2500 RPM |
| Material | Neoprene Foam / Metal Thread |
| Use With | Rotary Polishers |










