🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

$4.49
Original: $12.83
-65%100mm ( 4") Hard Density Rotary Backing Pad 5/8"-11—
$12.83
$4.49The Story
100 mm (4") Hard Density Rotary Backing Pad 5/8"-11
Rigid backing pad designed for aggressive material removal. Suitable for metalworking, stone, concrete, automotive and marine.
| Diameter | 100 mm (4") |
|---|---|
| Abrasive | 100 mm (4") |
| Thread | 5/8"-11 |
| Attachment | Hook & Loop |
| Density | Hard |
| Foam Thickness | 10 mm (0.39") |
| Max Speed | 12,500 RPM |
| Material | Neoprene Foam / Metal Thread |
| Use With | Rotary Polishers |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
100 mm (4") Hard Density Rotary Backing Pad 5/8"-11
Rigid backing pad designed for aggressive material removal. Suitable for metalworking, stone, concrete, automotive and marine.
| Diameter | 100 mm (4") |
|---|---|
| Abrasive | 100 mm (4") |
| Thread | 5/8"-11 |
| Attachment | Hook & Loop |
| Density | Hard |
| Foam Thickness | 10 mm (0.39") |
| Max Speed | 12,500 RPM |
| Material | Neoprene Foam / Metal Thread |
| Use With | Rotary Polishers |












