
Original: $12.83
-65%$12.83
$4.49The Story
100 mm (4") Hard Density Rotary Backing Pad M14
Rigid backing pad designed for aggressive material removal. Suitable for metalworking, stone, concrete, automotive and marine.
| Diameter | 100 mm (4") |
|---|---|
| Abrasive | 100 mm (4") |
| Thread | M14 |
| Attachment | Hook & Loop |
| Density | Hard |
| Foam Thickness | 10 mm (0.39") |
| Max Speed | 12,500 RPM |
| Material | Neoprene Foam / Metal Thread |
| Use With | Rotary Polishers |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
100 mm (4") Hard Density Rotary Backing Pad M14
Rigid backing pad designed for aggressive material removal. Suitable for metalworking, stone, concrete, automotive and marine.
| Diameter | 100 mm (4") |
|---|---|
| Abrasive | 100 mm (4") |
| Thread | M14 |
| Attachment | Hook & Loop |
| Density | Hard |
| Foam Thickness | 10 mm (0.39") |
| Max Speed | 12,500 RPM |
| Material | Neoprene Foam / Metal Thread |
| Use With | Rotary Polishers |












