🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

$16.37
115 mm ( 4.5") Hard Density Rotary Backing Pad 5/8"-11—
$16.37
The Story
115 mm (4.5") Hard Density Rotary Backing Pad 5/8"-11
Rigid, designed for buffing, and delicate surface finishing. Ideal for paintwork and coated surfaces. Suitable for detailing foams and polishing pads.
| Diameter | 113 mm (4.6") |
|---|---|
| Abrasive | 115 mm (4.5") |
| Thread | 5/8"-11 |
| Attachment | Hook & Loop |
| Density | Hard |
| Foam Thickness | 15mm (0.6") |
| Max Speed | 12,200 RPM |
| Material | Neoprene Foam / Metal Thread |
| Use With | Rotary Polishers |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
115 mm (4.5") Hard Density Rotary Backing Pad 5/8"-11
Rigid, designed for buffing, and delicate surface finishing. Ideal for paintwork and coated surfaces. Suitable for detailing foams and polishing pads.
| Diameter | 113 mm (4.6") |
|---|---|
| Abrasive | 115 mm (4.5") |
| Thread | 5/8"-11 |
| Attachment | Hook & Loop |
| Density | Hard |
| Foam Thickness | 15mm (0.6") |
| Max Speed | 12,200 RPM |
| Material | Neoprene Foam / Metal Thread |
| Use With | Rotary Polishers |












