
Original: $19.90
-65%$19.90
$6.96The Story
125 mm (5") Medium Density PRO Rotary Backing Pad M14
Flexible, perfectly balanced backing pad designed for professional sanding and polishing of glass, plastic, metal, wood, paint, and other coated surfaces. Ensures vibration-free operation for fine finishes and precise control. Commonly used in our Glass Scratch Repair, Plastic, and Headlight Restoration Kits. Ideal for use with felt pads and hook-and-loop abrasives on both flat and curved surfaces.
| Diameter | 124 mm (4.88) |
|---|---|
| Abrasive | 125 mm (5") |
| Thread | M14 |
| Attachment | Hook & Loop |
| Density | Medium |
| Foam Thickness | 15mm (0.59") |
| Max Speed | 6000 RPM |
| Material | Neoprene Foam / Metal Thread |
| Use With | Rotary Polishers |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
125 mm (5") Medium Density PRO Rotary Backing Pad M14
Flexible, perfectly balanced backing pad designed for professional sanding and polishing of glass, plastic, metal, wood, paint, and other coated surfaces. Ensures vibration-free operation for fine finishes and precise control. Commonly used in our Glass Scratch Repair, Plastic, and Headlight Restoration Kits. Ideal for use with felt pads and hook-and-loop abrasives on both flat and curved surfaces.
| Diameter | 124 mm (4.88) |
|---|---|
| Abrasive | 125 mm (5") |
| Thread | M14 |
| Attachment | Hook & Loop |
| Density | Medium |
| Foam Thickness | 15mm (0.59") |
| Max Speed | 6000 RPM |
| Material | Neoprene Foam / Metal Thread |
| Use With | Rotary Polishers |












