
Original: $16.37
-65%$16.37
$5.73The Story
125 mm (5") Medium Density Rotary Backing Pad 5/8"-11
Durable and semi-flexible pad suitable for both professional and DIY users. Balances strength and flexibility, allowing efficient work on flat and slightly curved surfaces. Recommended for use with abrasive and polishing pads on glass, paint, and composite materials.
| Diameter | 120 mm (4.72") |
|---|---|
| Abrasive | 125 mm (5") |
| Thread | 5/8"-11 |
| Attachment | Hook & Loop |
| Density | Medium |
| Foam Thickness | 16mm (0.62") |
| Max Speed | 15,600 RPM |
| Material | Polyurethane Foam / Metal Thread |
| Use With | Rotary Polishers |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
125 mm (5") Medium Density Rotary Backing Pad 5/8"-11
Durable and semi-flexible pad suitable for both professional and DIY users. Balances strength and flexibility, allowing efficient work on flat and slightly curved surfaces. Recommended for use with abrasive and polishing pads on glass, paint, and composite materials.
| Diameter | 120 mm (4.72") |
|---|---|
| Abrasive | 125 mm (5") |
| Thread | 5/8"-11 |
| Attachment | Hook & Loop |
| Density | Medium |
| Foam Thickness | 16mm (0.62") |
| Max Speed | 15,600 RPM |
| Material | Polyurethane Foam / Metal Thread |
| Use With | Rotary Polishers |












