
Original: $19.96
-65%$19.96
$6.99The Story
125 mm (5") Ultra-Soft Density Backing Pad 5/8"-11
Flexible, ultra-soft-density backing pad designed for low to medium-speed polishing and delicate surface finishing. Ideal for plastic, acrylic, and coated surfaces. Recommended for use with detailing foams and polishing pads.
| Diameter | 123 mm (4.84") |
|---|---|
| Abrasive | 125 mm (5") |
| Thread | 5/8"-11 |
| Attachment | Hook & Loop |
| Density | Ultra-Soft |
| Foam Thickness | 26mm (1") |
| Max Speed | 6,500 RPM |
| Material | Polyurethane Foam / Metal Thread |
| Use With | Rotary Polishers |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
125 mm (5") Ultra-Soft Density Backing Pad 5/8"-11
Flexible, ultra-soft-density backing pad designed for low to medium-speed polishing and delicate surface finishing. Ideal for plastic, acrylic, and coated surfaces. Recommended for use with detailing foams and polishing pads.
| Diameter | 123 mm (4.84") |
|---|---|
| Abrasive | 125 mm (5") |
| Thread | 5/8"-11 |
| Attachment | Hook & Loop |
| Density | Ultra-Soft |
| Foam Thickness | 26mm (1") |
| Max Speed | 6,500 RPM |
| Material | Polyurethane Foam / Metal Thread |
| Use With | Rotary Polishers |












