
Original: $17.60
-65%$17.60
$6.16The Story
125 mm (5") Soft Density PSA Rotary Backing Pad 5/8"-11
Durable and flexible pad suitable for both professional and DIY users. Balances strength and flexibility, allowing efficient work on flat and curved surfaces. For use with self-adhesive abrasive discs.
| Diameter | 123 mm (4.84") |
|---|---|
| Abrasive | 125 mm (5") |
| Thread | 5/8"-11 |
| Attachment | PSA |
| Density | Soft |
| Foam Thickness | 16mm (0.62") |
| Max Speed | 6,500 RPM |
| Material | Polyurethane Foam / Metal Thread |
| Use With | Rotary Polishers |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
125 mm (5") Soft Density PSA Rotary Backing Pad 5/8"-11
Durable and flexible pad suitable for both professional and DIY users. Balances strength and flexibility, allowing efficient work on flat and curved surfaces. For use with self-adhesive abrasive discs.
| Diameter | 123 mm (4.84") |
|---|---|
| Abrasive | 125 mm (5") |
| Thread | 5/8"-11 |
| Attachment | PSA |
| Density | Soft |
| Foam Thickness | 16mm (0.62") |
| Max Speed | 6,500 RPM |
| Material | Polyurethane Foam / Metal Thread |
| Use With | Rotary Polishers |










