
The Story
150 mm (6") Hard Density Spindle Backing Pad
Highly durable rigid backing pad designed for sanding and polishing of hard, flat surfaces. Suitable for use with polishing pads and hook-and-loop abrasives disc.
| Diameter | 148 mm (5.8") |
|---|---|
| Abrasive | 150 mm (6") |
| Thread | No Thread, including drill adaptor |
| Attachment | Hook & Loop |
| Density | Hard |
| Thickness | 5mm (0.19") |
| Max Speed | 2,500 RPM |
| Material | Natural Rubber (NR) / Steel Adaptor |
| Use With | Electric Drill, Pneumatic Polisher |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
150 mm (6") Hard Density Spindle Backing Pad
Highly durable rigid backing pad designed for sanding and polishing of hard, flat surfaces. Suitable for use with polishing pads and hook-and-loop abrasives disc.
| Diameter | 148 mm (5.8") |
|---|---|
| Abrasive | 150 mm (6") |
| Thread | No Thread, including drill adaptor |
| Attachment | Hook & Loop |
| Density | Hard |
| Thickness | 5mm (0.19") |
| Max Speed | 2,500 RPM |
| Material | Natural Rubber (NR) / Steel Adaptor |
| Use With | Electric Drill, Pneumatic Polisher |












