
The Story
180 mm (7") Hard Density Rotary Backing Pad 5/"8-11"
Rigid, designed for buffing, and delicate surface finishing. Ideal for paintwork and coated surfaces. Suitable for detailing foams and polishing pads.
| Diameter | 178 mm (7) |
|---|---|
| Abrasive | 180 mm (7") |
| Thread | 5/8"-11 |
| Attachment | Hook & Loop |
| Density | Hard |
| Foam Thickness | 20mm (0.78") |
| Max Speed | 12,200 RPM |
| Material | Neoprene Foam / Metal Thread |
| Use With | Rotary Polishers |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
180 mm (7") Hard Density Rotary Backing Pad 5/"8-11"
Rigid, designed for buffing, and delicate surface finishing. Ideal for paintwork and coated surfaces. Suitable for detailing foams and polishing pads.
| Diameter | 178 mm (7) |
|---|---|
| Abrasive | 180 mm (7") |
| Thread | 5/8"-11 |
| Attachment | Hook & Loop |
| Density | Hard |
| Foam Thickness | 20mm (0.78") |
| Max Speed | 12,200 RPM |
| Material | Neoprene Foam / Metal Thread |
| Use With | Rotary Polishers |












