🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
$11.24
25mm ( 1") Soft Density Backing Pad For Drill—
$11.24
The Story
25 mm (1") Soft Density Spindle Backing Pad
Semi-flexibly backing pad designed for sanding and polishing of coated surfaces. Ideal solution for light cutting and pre-polishing. Suitable for use with any hook-and-loop discs and pads.
| Diameter | 25 mm (0.98") |
|---|---|
| Abrasive | 30 mm (1") |
| Thread | No Thread, Built in Drill Attachment |
| Attachment | Hook & Loop |
| Density | Soft |
| Foam Thickness | 18mm (0.7") |
| Max Speed | 3,500 RPM |
| Material | Polyurethane Foam / Metal Drill Attachment |
| Use With | Drill |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
25 mm (1") Soft Density Spindle Backing Pad
Semi-flexibly backing pad designed for sanding and polishing of coated surfaces. Ideal solution for light cutting and pre-polishing. Suitable for use with any hook-and-loop discs and pads.
| Diameter | 25 mm (0.98") |
|---|---|
| Abrasive | 30 mm (1") |
| Thread | No Thread, Built in Drill Attachment |
| Attachment | Hook & Loop |
| Density | Soft |
| Foam Thickness | 18mm (0.7") |
| Max Speed | 3,500 RPM |
| Material | Polyurethane Foam / Metal Drill Attachment |
| Use With | Drill |













