Original: $11.72
-65%$11.72
$4.10The Story
50 mm (2") Soft Density Spindle Backing Pad
Flexibly
backing pad designed for sanding and polishing of glass, plastic, metal, wood, paint, and other coated surfaces. Ideal solution for DIY enthusiasts and occasional use. Suitable for use with felt pads and hook-and-loop abrasives on both flat and curved surfaces.
| Diameter | 48 mm (1.88") |
|---|---|
| Abrasive | 50 mm (2") |
| Thread | M6, including drill adaptor |
| Attachment | Hook & Loop |
| Density | Soft |
| Foam Thickness | 10mm (0.4") |
| Max Speed | 4,500 RPM |
| Material | Polyurethane Foam / Metal Thread |
| Use With | Drill |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
50 mm (2") Soft Density Spindle Backing Pad
Flexibly
backing pad designed for sanding and polishing of glass, plastic, metal, wood, paint, and other coated surfaces. Ideal solution for DIY enthusiasts and occasional use. Suitable for use with felt pads and hook-and-loop abrasives on both flat and curved surfaces.
| Diameter | 48 mm (1.88") |
|---|---|
| Abrasive | 50 mm (2") |
| Thread | M6, including drill adaptor |
| Attachment | Hook & Loop |
| Density | Soft |
| Foam Thickness | 10mm (0.4") |
| Max Speed | 4,500 RPM |
| Material | Polyurethane Foam / Metal Thread |
| Use With | Drill |













