
Original: $11.72
-65%$11.72
$4.10The Story
50 mm (2") Medium Density PSA Rotary Backing Pad 5/8"-11
Durable and flexible pad suitable for both professional and DIY users. Balances strength and flexibility, allowing efficient work on flat and curved surfaces. For use with self-adhesive abrasive discs.
| Diameter | 74 mm (2.9") |
|---|---|
| Abrasive | 75 mm (3") |
| Thread | 5/8"-11 |
| Attachment | PSA |
| Density | Medium |
| Foam Thickness | 10mm (0.4") |
| Max Speed | 2,500 RPM |
| Material | Neoprene Foam / Metal Thread |
| Use With | Rotary Polishers |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
50 mm (2") Medium Density PSA Rotary Backing Pad 5/8"-11
Durable and flexible pad suitable for both professional and DIY users. Balances strength and flexibility, allowing efficient work on flat and curved surfaces. For use with self-adhesive abrasive discs.
| Diameter | 74 mm (2.9") |
|---|---|
| Abrasive | 75 mm (3") |
| Thread | 5/8"-11 |
| Attachment | PSA |
| Density | Medium |
| Foam Thickness | 10mm (0.4") |
| Max Speed | 2,500 RPM |
| Material | Neoprene Foam / Metal Thread |
| Use With | Rotary Polishers |












