Original: $14.01
-65%$14.01
$4.90The Story
75 mm (3") Hard Density Spindle Backing Pad
Rigid backing pad designed for sanding or buffing of coated surfaces. Ideal solution for cutting and buffing. Suitable for use with any hook-and-loop discs and foam pads.
| Diameter | 74 mm (2.88") |
|---|---|
| Abrasive | 75 mm (3") |
| Thread | No Thread, Built in Drill Attachment |
| Attachment | Hook & Loop |
| Density | Hard |
| Layer Thickness | 2mm (0.08") |
| Max Speed | 3,500 RPM |
| Material | Neoprene Foam / Metal Drill Attachment |
| Use With | Drill |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
75 mm (3") Hard Density Spindle Backing Pad
Rigid backing pad designed for sanding or buffing of coated surfaces. Ideal solution for cutting and buffing. Suitable for use with any hook-and-loop discs and foam pads.
| Diameter | 74 mm (2.88") |
|---|---|
| Abrasive | 75 mm (3") |
| Thread | No Thread, Built in Drill Attachment |
| Attachment | Hook & Loop |
| Density | Hard |
| Layer Thickness | 2mm (0.08") |
| Max Speed | 3,500 RPM |
| Material | Neoprene Foam / Metal Drill Attachment |
| Use With | Drill |













