
Original: $15.31
-65%$15.31
$5.36The Story
75 mm (3") Soft Density PRO Rotary Backing Pad 5/8"-11
Flexible, perfectly balanced backing pad designed for professional sanding and polishing of glass, plastic, metal, wood, paint, and other coated surfaces. Ensures vibration-free operation for fine finishes and precise control. Commonly used in our Glass Scratch Repair, Plastic, and Headlight Restoration Kits. Ideal for use with felt pads and hook-and-loop abrasives on both flat and curved surfaces.
| Diameter | 74 mm (2.9") |
|---|---|
| Abrasive | 75 mm (3") |
| Thread | 5/8"-11 |
| Attachment | Hook & Loop |
| Density | Soft |
| Foam Thickness | 15mm (0.59") |
| Max Speed | 6000 RPM |
| Material | Polyurethane Foam / Metal Thread |
| Use With | Rotary Polishers |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
75 mm (3") Soft Density PRO Rotary Backing Pad 5/8"-11
Flexible, perfectly balanced backing pad designed for professional sanding and polishing of glass, plastic, metal, wood, paint, and other coated surfaces. Ensures vibration-free operation for fine finishes and precise control. Commonly used in our Glass Scratch Repair, Plastic, and Headlight Restoration Kits. Ideal for use with felt pads and hook-and-loop abrasives on both flat and curved surfaces.
| Diameter | 74 mm (2.9") |
|---|---|
| Abrasive | 75 mm (3") |
| Thread | 5/8"-11 |
| Attachment | Hook & Loop |
| Density | Soft |
| Foam Thickness | 15mm (0.59") |
| Max Speed | 6000 RPM |
| Material | Polyurethane Foam / Metal Thread |
| Use With | Rotary Polishers |












